• default color
  • green color
  • red color

Marijampolieciai

Wednesday
May 27th
Reklaminis skydelis
Pradžia Naujienos Įvairenybės „Kas tas keistas akmuo?“
„Kas tas keistas akmuo?“ PDF Spausdinti Email
Pirmadienis, 08 Spalis 2012 10:39

Tokie ir panašūs klausimai (sprendžiant iš mūsų skaitytojų reakcijos) neseniai kilo ne vieno marijampoliečio galvose. Bent jau tų, kurie pravažiuodami, o dar labiau - eidami pro šalį, negalėjo nepamatyti kone viduryje šaligatvio Laisvės ir Kęstučio gatvių sankirtos kitoje pusėje atsiradusio nemažo akmens su postamentu, ant kurio - nelabai suprantami užrašai. „Ar žino apie tai architektai, miesto valdžia? Ar dabar jau visi viską stato kaip ir kur sumanę? Ką šis akmuo reiškia?"

Laiškas
Pradžiai - Juozo Šeimio, kaip pats save įvardija - sūduvio, senųjų raštų tyrinėtojo - prieš keletą dienų „Suvalkiečiui" pateiktas laiškas „Praeivi, prakalbink Dovinės akmenį runomis" (patrumpintas). Autorius pateikė ir nuotraukų. „Šias nuotraukas aš padariau tą dieną, kai šį akmenį parodė Levutė Sakalauskaitė - tai ji man pasakė, kad buvusioje tėviškėje pamatė labai gražų ir įdomų akmenį. Jis jau naujųjų šeimininkų buvo iškastas ir iškeltas bekasant tvenkinį. Tai buvo Gustaičių kaime, Liudvinavo seniūnijoje: visi kraipė galvas, matydami ant jo ženklus.
Tai buvo 2009 metai, kai visa Lietuva šventė savo vardo rašytiniuose šaltiniuose paminėjimo 1000-metį. Aš tada perskaičiau rašmenis ir man norėjosi verkti iš džiaugsmo. Pagaliau! Gal ir mane kas nors išgirs, išklausys ir pradės galvoti, kad mes ne nuo M.Mažvydo laikų raštingi, bet tą savo senąjį raštą runomis^ esame atsinešę iš senojo Egipto. Šis akmenėlis - Dievo dovana mums, sūduviams, ir visai Lietuvai.
Kilo nerimo, kad tas akmuo kokio piktavalio nebūtų pradangin­tas: savo džiaugsmu ir abejonėmis pasidalijau su marijampoliečiais savo knygelės pristatymo metu. Iniciatyvos ėmėsi nenuilstantis Sūduvos patriotas Vytautas Gaulia, sodybos šeimininkai Žukauskai leido pergabenti akmenį į saugią vietą. Prisidėjo nemažai žmonių, kai buvo nutarta šį akmenį padovanoti Senapilei (Marijampolės senasis pavadinimas). Jų vardai įamžinti ant akmens pamato...
Akmuo - melsvos spalvos smulkiagrūdis granitas, apie 130 cm aukščio, 95 cm pločio. Jame per­skaičiau didesnes ir mažesnes runas (mažesnės iškaltos iškiliuoju būdu, o ne įgilintos). Senovės akmentašys išmanė savo darbą ir padarė šį kū­rinį panašų į gamtos sukurtą. Kaip bebūtų keista, čia jau yra paminėtas Lietuvos vardas. Pirmajame runų skaitymo variante pasakyta, kam akmuo priklauso - lietuviams ir hetams, antrajame variante - iš kur jie kilę: kad jie yra lietuvių Nilo gija (šaka), čia atsidūrusi. Ir atplaukę čia pavaizduotu irkliniu laivu. To­dėl senojo Egipto rašmenis galime skaityti tik mes, ir iš praeities gilios tolių taip galime sužinoti apie savo kilmingą praeitį...
...Ir dar: aš ir nuotraukoje matau akmens priekyje žemai - kairėje pusėje - moters (deivės) siluetą su pašviesintu veidu, rankoje laikant kažką sakralaus, virš galvos - di­delė žmogaus kojos su batu pėda... Žiūrėkite, fotografuokite ir jūs - gal įžiūrėsite kažką panašaus. Ant antros akmenėlio pusės - už keleto kilometrų nuo jo radimo vietos esan­tis Padovinio piliakalnis: dabar jis plikas, o čia pavaizduoti ir statiniai, apačioje runomis užrašyta, kur tas kelias nuves. Tad sustokite, paskai­tykite, žinokite ir kitam pasakykite, kad Sūduva niekada nebuvo tyrai, o mes nebuvom laukiniai, beraščiai pagonys...
Šio akmenėlio pristatymo visuo­menei metu bus dalijamos visuome­nei mano knygelės „Egiptas. Skitai. Lietuviai". Tai bus mažytė dovana Jums visiems."
Šis laiškas daug turėtų paaiš­kinti: tai yra vadinamasis Dovinės akmuo, ant jo postamento - runos ir Juozo Šeimio iššifruotos reikšmės, taip pat - pavardės tų, kurie padėjo šį sumanymą įgyvendinti.
Komentaras
Ar akmuo atsirado toje vietoje savavališkai, kaip ne vienas galvoja, su niekuo nederinus? „Tikrai ne, - patikino architektas Algimantas Marcinkevičius. - Šiam akmeniui, kuris yra įdomus jau pats savaime, jeigu dėl jo reikšmės ar vertės ir kyla kam nors klausimų, vieta buvo numatyta. Tiesa, dabar dar negalima sakyti, kad jis pastatytas vietoje (kol kas jis tiesiog „padėtas"), nes bus patrauktas, tačiau stovės taip, kad būtų galima apeiti aplink, nes turi būti matomas iš visų pusių, yra tekstai... "
Architektas sako, kad rekons­trukcijos metu, kuriant naują miesto veidą, norėjosi, kad čia atsirastų ne tik daugiau, bet ir įvairesnių elementų, akcentų - nebūtinai paminklų, kaip kartais įsivaizduo­jama. Šio akmens pastatymu labai rūpinasi Marijampoliečių bendrija, o vieta pasirinkta senamiesty­je neatsitiktinai: tai irgi istorijos akcentas, kiekvienas akmuo yra praeities liudininkas. Pastaruoju metu nereta įvairių siūlymų, kai kas įsivaizduoja, kad visi paminklai ar dekoratyviniai akcentai turėtų būti tik Vytauto ar Poezijos parkuose, kai ką net siūloma perkelti iš dabar­tinių vietų... „Nepritariame tokiai nuomonei: negerai viską sugrūsti į vieną erdvę - kol kas įdomesnių kampelių (kad ir kavinukių) beveik nėra, todėl tegul pagyvina aplinką, traukia žmones skulptūra ar kitas dekoratyvinis akcentas... O jei kam atrodo, kad „kažkas ne taip", norisi priminti, kad vykdome europinius projektus, kad yra darbų grafikai, kad kiekviena smulkmena turi ati­tikti projektą."

P. S. Kol kas neturime informa­cijos, kada šis akmuo bus oficialiai pristatytas visuomenei - tada daug ką paaiškins ir šios iniciatyvos auto­riai. Tikimės, jog būsime informuoti, tad besidominčius kviečiame sekti informaciją.


www.marijampolieciai.lt

 
Taip pat skaitykite
  • Pause
  • Previous
  • Next
1/3
Marijampolės miesto vietos veiklos strategijos įgyvendinimas įgauna pagreitį: paskelbtas III kvietimas teikti projektinius pasiūlymus (0)

Dar 2019 metais asociacijos „Marijampolės miesto vietos veiklos grupė“ įgyvendindamas projektas „Marijampolės miesto vietos plėtros strategijos įgyvendinimo administravimas“ įgavo pagreitį.

daugiau..
 

REKOMENDUOJAME PROFESIONALUS

Reklaminis skydelis

Rekomenduojame

Reklaminis skydelis

Marijampolės Miesto Meniu

Reklaminis skydelis

Kinas Marijampolėje

 

SPINDULIO KINO TEATRE VASARIO 22–28 DIENOMIS

Didžiojoje salėje:

Parkas GYVAI

 

PARKAS GYVAI 2016

Parkas gyvai sugrįžta į Marijampolę!

Orai

Orai, orų prognozė Marijampolėje - Orai24.lt

Orai, orų prognozė Kaune - Orai24.lt

Orai, orų prognozė Vilniuje - Orai24.lt

Orai, orų prognozė Šiauliuose - Orai24.lt

 Orai, orų prognozė Klaipėdoje - Orai24.lt

Orai, orų prognozė Palangoje - Orai24.lt

Reklama

 

 

 

 

 


JŪSŲ LAIŠKAI

Parašykite mums

Foto galerija


Teisinė pagalba